Powrót do "Rok Szkolny 2015/2016"

Podróże kształcą – to stwierdzenie nie podlega negacji. Pragnąc tę tezę wprowadzić w życie w maju bieżącego roku, wszystkie klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej wraz z opiekunami udały się na wycieczkę w podkarpackie strony.

Pierwszym punktem programu był Łańcut, gdzie mieści się średniowieczny zamek, należący niegdyś do znakomitych rodów szlacheckich. W tym miejscu każdy uczeń mógł poczuć się iście królewsko, jak również uczestniczyć w „ żywej lekcji historii ”. Podczas zwiedzania tego obiektu, szczególną uwagę należy zwrócić na mieszczącą się tam Storczykarnię, Oranżerię oraz Wozownię. Uczniowie z zaciekawieniem podziwiali rośliny pochodzące z innych kontynentów oraz zapoznali się z historią zaprzęgów i karoc, a wszystko dzięki bogatej ekspozycji zgromadzonej w owym miejscu.

Kolejnym celem wycieczki celem wycieczki stał się Zakład Sadowniczo – Szkółkarski w Albigowej, gdzie mieści się również stadnina koni rasowych. Tam, uczniowie skorzystali
z okazji obcowania z przyrodą, a łącząc przyjemne z pożytecznym zapoznali się z tajnikami sadownictwa oraz opieki nad wyjątkowymi zwierzętami, jakimi są konie.

Następnym obiektem, który zwiedzali „ Szymbarscy turyści ”, było multimedialne Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Była to kolejna okazja do pogłębienia swojej świadomości historycznej, jak również oddania należytego szacunku ofiarom i osobom przyjmujących prometejską postawę podczas II wojny światowej. Uczniowie byli pod wrażeniem potęgi poświęcenia ludzkiego, co wywołało u nich wiele refleksji.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta w Skansenie w Markowej. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedyny skansen w Polsce, powstały czynem społecznym i prowadzony społecznie. Uczniowie zostali tam bardzo gościnnie przyjęci, o czym świadczy serdeczność Towarzystwa Przyjaciół Markowej, którego przedstawiciele zapewnili im wsparcie przewodników, jak również zadbali o przygotowanie miejsca, gdzie uczniowie mieli swego rodzaju piknik. Młodzież mogła zjeść kiełbasę z grilla oraz wypocząć na łonie natury po dniu pełnym wrażeń.

Wycieczka przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Pogoda była wspaniała, słońce świeciło, temperatura wprost idealna. Była to okazja do integracji oraz spędzenia czasu w gronie przyjaciół. Jazda autobusem okazała się również prawdziwą przyjemnością, a doskonałe humory uczniów wyraziły się w śpiewaniu radosnych piosenek.

Szczere i serdeczne wyrazy wdzięczności należą się opiekunom wycieczki oraz Stowarzyszeniu na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „ Po To Jesteśmy ”, które odegrał bardzo ważną rolę sponsora wyjazdu. Szczególne podziękowania kieruję także do Towarzystwa Przyjaciół Markowej za charytatywną pomoc w uświetnieniu wycieczki.

Wyjazd ten stał się okazją do zdobycia wielu cennych doświadczeń, które na zaowocują w przyszłości.

Barbara Gorący