Powrót do "Rok Szkolny 2015/2016"

17 maja 2016 roku uczniowie I i II klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz z nauczycielami uczestniczyli w wyjeździe do Zagrody Maziarskiej w Łosiu. Młodzież rozpoczęła wycieczkę od zwiedzania zagrody. W ten sposób wszyscy uczestnicy poznali historię łemkowskiej wsi, której mieszkańcy tradycyjnie zajmowali się wędrownym handlem mazią i smarami, używanych głównie do smarowania osi drewnianych wozów, którą uzyskiwano w procesie suchej destylacji odpadów sosnowych. Pani oprowadzająca uczniów w ciekawy sposób opowiadała o zebranych w zagrodzie pamiątkowych przedmiotach, często wskazywała i zachęcała młodzież do rozpoznawania, odgadywania do czego służyły prezentowane eksponaty. Kolejnym punktem wyjazdu był udział w warsztatach edukacyjno – etnograficznych, prezentujących wybrane metody tradycyjnego ręcznego drukowania i zdobienia tkanin, oprócz wiedzy teoretycznej młodzież miała okazję aktywnie uczestniczyć w zajęciach, podczas których samodzielnie i według własnego pomysłu zdobiła i tworzyła niepowtarzalne wzory na lnianym kawałku materiału. Podczas wyjazdu nie zabrakło również zabaw i żartów na świeżym powietrzu. J Dzięki takiej wyprawie młodzież miała również okazję rozwijać i ćwiczyć umiejętności związane z właściwym i kulturalnym zachowaniem się w różnych sytuacjach społecznych.

Wycieczka została sfinansowana przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ "PO TO JESTEŚMY" działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szymbarku. Za wsparcie wyjazdu młodzież
i wychowawcy klas serdecznie dziękują!

Wychowawcy klasy I i II PdP

Olga Dutka