Powrót do "Rok Szkolny 2019/2020"

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w Polsce. Obchodzone jest dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to nasza Ojczyzna odrodziła się po 123 latach niewoli. W tym roku przypadnie 101. rocznica tego wielkiego wydarzenia.

W piątek 8 listopada czuć było w naszym Ośrodku podniosłą atmosferę: uczniowie odświętnie ubrani, wokół kotyliony...

O godzinie 11.00 zebraliśmy się w auli, aby - po przywitaniu i krótkim wprowadzeniu - zaśpiewać o symbolicznej godzinie 11.11 cztery zwrotki hymnu narodowego, włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu" ogłoszonej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.

Następnie wysłuchaliśmy kilku wierszy patriotycznych zaprezentowanych przez starszych uczniów. Ich występ uświetniły fragmenty relacji filmowej z koncertu chóru Cantabile z Łużej, który odbył się w kościele pw. świętego Wojciecha w Szymbarku w ramach „Mozaiki Kultur”.

Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – niepodległość.

Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po prostu
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół.

Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

Marcin Wolski