Przejdź do treści
Dogo
Hipo
Główny
Dworek
Przejdź do stopki

Historia

Treść

Historia placówki.

Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Szymbarku funkcjonuje od 1976 roku, a swoją siedzibę znalazł w dworskich zabudowaniach z początku XX wieku

Dworek został zbudowany w latach 1906 - 1907. Jego fundatorami i właścicielami była rodzina państwa Groblewskich. Pierwotnie obiekt był budynkiem parterowym. W 1938 roku dobudowano piętro i w takiej formie budynek przetrwał do czasów obecnych.

W 1945 r. w rezultacie reformy rolnej dworskie gospodarstwo zostało rozparcelowane i upaństwowione.

 

W latach 1947-50 w dworku funkcjonowała szkoła rolnicza kształcąca młodzież z Szymbarku i okolicznych miejscowości. Przez następne dwa lata dworek użytkowany był jako dom turnusowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. Organizowano w nim pobyty zdrowotne oraz kolonie letnie i zimowe dla dzieci.

 

W 1952 r. w dworku rozpoczął działalność Państwowy Dom Wczasów Dziecięcych. Na sześciotygodniowe turnusy kierowane były dzieci po przebytych chorobach, z niedoborami wagi i wzrostu. Podczas pobytu dzieci odpoczywały i nabierały sił, a jednocześnie uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych. Działalność Państwowego Domu Wczasów Dziecięcych trwała do 1976 roku.

1 września 1976 r. powołano do życia naszą szkołę wraz z internatem. Placówka nosiła początkowo nazwę Specjalny Zakład Wychowawczy.

3 czerwca 1978 decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu Specjalnemu Zakładowi Wychowawczemu w Szymbarku nadano imię Janusza Korczaka. Podczas uroczystości w parku otaczającym dworek odsłonięto popiersie patrona.

17 kwietnia 1984 r. na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania w sprawie zasad organizacji kształcenia specjalnego, Specjalny Zakład Wychowawczy im Janusza Korczaka w Szymbarku uzyskał status i miano Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego.

 Dworek był w latach 70-tych i 80-tych głównym budynkiem Ośrodka.

W grudniu 1988 r. przekazano do użytku nowy internat, do którego przeniesiono wszystkie dzieci i pracowników, a dworek wyłączono z użytku. W latach 1989-95 przeprowadzono w nim remont generalny, a w listopadzie 1995 r. znowu zatętnił życiem. W nowocześnie urządzonym wnętrzu usytuowano pomieszczenia, które bez większych zmian użytkujemy po dzień dzisiejszy.

17 czerwca 2004 roku nadano Ośrodkowi Pamiątkowy Medal im. Janusza Korczaka. Decyzję o odznaczeniu Ośrodka podjęło Międzynarodowe Stowarzyszenie im J Korczaka. Medal przyznawany jest za „zasługi w propagowaniu i kontynuowaniu nieprzemijających wartości pedagogicznych i społeczno – moralnych głoszonych i realizowanych przez Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita)”.

W roku szkolnym 1999/2000 do istniejącej Szkoły Podstawowej dołączono Gimnazjum, a w roku szkolnym 2002/2003 utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową Specjalną.

Pierwszym dyrektorem Ośrodka w latach 1976 – 1991 był pan mgr Marian Pustkowski, a od września 1991 roku tę funkcję pełni pani mgr Alicja Mołda.

24335